・Transport

Rahvusvaheline transport

Rahvusvahelised lennud

Jaapanis on kolm suuremat ja mitu väiksemat rahvusvahelist lennujaama. Suurematesse (Narita lennujaam, Chubu Centrair lennujaam ja Kansai lennujaam) lendavad Euroopast mitmed lennufirmad. Väiksemad rahvusvahelised lennujaamad teenindavad valdavalt Jaapani lähisriikidesse Venemaale, Taiwani, Hiinasse ja Lõuna-Koreasse suunduvaid liine.

Eestist on Jaapanisse kiireim lennata läbi Helsinki Vantaa lennujaama, kasutades Finnair või Japan Airlines lende. Alternatiivi sellele pakuvad Aeroflot lennud läbi Moskva Šeremetjevo lennujaama või LOT lennud läbi Varssavi.

 

Lennujaamast linna saamine

Kuna lennukid on mürarikkad ning rahvusvahelised lennujaamad suured, siis asuvad need tavaliselt linnakeskusest väljas. Narita lennujaam asub Tokyost näiteks pea 60 kilomeetri kaugusel. Suurtest lennujaamadest saab lähimasse linnakeskusesse tavaliselt nii kohalike rongidega kui ka ekspressrongidega. Kuigi kohalikud rongid on soodsamad, pakuvad need “lennujaamaekspressid” olulisi lisamugavusi. Äraantava pagasiga reisijatel soovitame pigem kasutada lennujaamu teenindavaid ekspress- või eri-ekspressronge:

  • Narita
    • N’EX – JR East poolt opereeritav ekspressrong Narita-Tokyo-Yokohama liinil. Pilet Tokyos asuvatesse jaamadesse ~3000 jeeni; 60 minutit, Yokohamasse ~4300 jeeni; 1 tund 30 minutit. JR pass kehtib.
    • Keisei Skyliner – eraliin Narita lennujaama ja Ueno jaama vahel. Sõit ~2500 jeeni; 40 minutit. JR pass ei kehti.
    • Keisei/Keikyu Narita-Haneda Limited Express – eri-ekspressliin Narita lennujaama ja Tokyo kesklinna lähedal asuva Haneda lennujaama vahel. Kasulik siis, kui tarvis kahe lennujaama vahel kiiresti liikuda (näiteks ümberistumiseks rahvusvaheliselt liinilt siseriiklikule). Sõit ~1200 jeeni; ~60 minutit. JR pass ei kehti.
  • Chubu Centrair
    • Meitetsu Myu Sky – Lennujaamaekspress Chubu Centrair lennujaama ja Nagoya kesklinna vahel. ~1000 jeeni; 30 minutit. JR pass ei kehti.
  • Kansai Rahvusvaheline Lennujaam
    • JR Haruka limited express – eriekspressrong lennujaama ja Kyoto raudteejaama vahel. Sõiduaeg Osakasse ~45 minutit, piletihind ~2000 jeeni. Ostes Icoca&Haruka komplekti, saad pileti vaid ~1100 jeeniga, millele lisandub 2000 jeeni Icoca viipekaardi eest, mida edaspidi reisides kasutada saad (lisainfot viipekaartide kohta allpool). JR pass kehtib.
    • JR airport rapid – soodsam (~1100 jeeni) kuid aeglasem (~1 tund 10 minutit) variant lennujaama ja Osaka kesklinna vahel liikumiseks. JR pass kehtib.
    • Nankai Rap:t – eraliin lennujaama ja Namba rongijaama vahel Osaka kesklinnas. Ajakulu võrreldav JR Haruka sõiduga (~40 minutit), kuid sellest soodsam (~1200 jeeni). Saadaval soodsad komplektpiletid, kus lennujaamaekspressi piletile lisandub metroopilet Namba jaamast ükskõik millisesse Osaka metroojaama. JR pass ei kehti.

 

Linnade vaheline transport

Rongid

Kuuldes sõnu “transport” ja “Jaapan” kangastuvad paljudele välgunoolena kihutavad Shinkansen kiirrongid või kilukarbi kombel inimesi täis tuubitud rongid Tokyo tipptunnil. Jaapani rongide kiirus ja täpsus on maailmakuulsad. Kus mujal võid sa viieminutilise hilinemise puhul saada jaamaülema allkirjaga tõendi ja vabanduse tekitatud ebamugavuste kohta?

Lisaks kiirusele ja täpsusele on rongid paljude turistide meelistranspordivaheniks mitmel erineval põhjusel:

  • “Kesklinnast kesklinna” ühendused pea kõigi suuremate linnade vahel
  • Suurt osa riigist tihedalt kattev raudteevõrgustik
  • Mugavalt kättesaadav inglisekeelne info liinide ja graafikute kohta
  • Inglisekeelsed infotablood ja jaamateadustused paljudes rongides
  • Mitmed erinevad soodusprogrammid ja -piletid

Kuigi rongiliiklus on üks mugavamaid võimalusi Jaapanis reisimiseks, tuleb siinjuures arvestada mõningate eripäradega ja kaaluda erinevaid võimalusi.

Rongipiletite ostmine toimub rongijaama piletiletist või piletiautomaatidest. Ostetud pileti või viipekaardiga saab läbida jaamas asuvad automaatväravad, kus registreeritakse sõidu algus. Sihtkohas automaatväravaid läbides registreeritakse sõidu lõpp. Maapiirkondades asub ka hulk väiksemaid jaamu, kus automaatväravad puuduvad. Sellisel juhul tuleb pilet anda kontrolörile või näidata rongis konduktorile.

Jaapani rongijaamades võib kõrvuti leida väga erineva ajastu ronge. Muretsemiseks pole siiski põhjust, kuna ka vanad rongid hoitakse laitmatus korras.

Shinkansen

Jaapani rongidest on vast tuntuimad shinkansen ülikiirrongid. Uhke nimega (shinkansen tähendab tõlkes “uus tüviliin”) ja uue rööpalaiusega raudteevõrgu esimene liin avati 1964. aasta Tokyo Olümpiamängude eel. Ligi 55 aasta jooksul on shinkansen-liinide pikkus kasvanud üle viie korra ning tippkiirus tõusnud 220 pealt 320 kilomeetrini tunnis. Praeguse seisuga (01.02.2018) ühendavad shinkansen-liinid Tokyoga pea kõiki suuremaid keskuseid Jaapanis. 2016. aastal jõudis shinkansen ka Hokkaidole ning ehitustööd Hokkaido pealinna Sapporo ühendamiseks käivad. Jaapani neljast suurest saarest ainsana puudub shinkansen-ühendus Shikokul.

Ülikiirrongid on tihti mugavaim variant linnade vahel sõitmiseks. Ära jäävad lennureisidele omased turvakontrollid, piiratud pagas ja vajadus pikalt enne lennu väljumist kohal olla. Lisaks sellele asuvad rongijaamad tavaliselt linnakeskustele palju lähemal kui lennujaamad. Eelis busside ja tavarongide ees on samuti ilmselge. Shinkansen ronge kasutades on sõit palju kiirem ja mugavam. Samuti jäävad ära paljud kohalike rongide kasutamisele omased ümberistumised. Tokyost Osakasse sõites ei pea shinkanseniga tegema ühtki ümberistumist, samas kui tavarongidega tuleb teha vähemalt 4 ümberistumist.

Jaamas seisev shinkansen-rong meenutab stardivalmis reisilennukit.

Shinkansen superekspressronge kasutades tuleb üht-teist arvesse võtta:

  • Ilma raudteepassita võivad shinkanseni sõidud kujuneda väga kalliks.
  • JR pass katab pea kõik shinkansen-liinidel tehtavad sõidud, peale “Nozomi” nime kandvate sõitude Tokyo ja Osaka vahel ning “Mizuho” nime kandvad sõitude Osaka ja Kagoshima vahel.
  • Shinkansen rongidel on 2-4 klassi: broneerimata istmed, broneeritud istmed, Green Class ja Gran Class. Viimased kaks on oluliselt kallimad, kuid sarnaselt lennukite äriklassile ka mugavamad.
  • Shinkansen pileteid saab olenevalt raudteejaamast osta kas piletiautomaadist, piletiletist või mõlemast. Samast saab teha ka istmebroneeringuid.
  • Suuremates jaamades võivad shinkansen perroonid asuda tavarongide perroonidest eraldi. Tavarongide ja shinkanseni vahel ümber istudes planeeri veidi rohkem aega.
  • Shinkansen rongides on paljud teadustused ka inglisekeelsed.

JR liinid

Varem JNR nime kandnud riikliku rongifirma järeltulija on jätkuvalt suurim rongioperaator Jaapanis. Kuigi varasem riiklik organisatsioon on nüüd osadeks jagatud ning erastatud, on riiklik kontroll JR üle rangem kui teiste eraraudteede üle.

JR grupi erinevad tütarfirmad katavad pea kogu Jaapani ning enamikesse sihtkohtadesse on võimalik sõita JR ronge kasutades. See muudab JR pakutava raudteepassi kasutamise ka väga mugavaks variandiks mööda Jaapanit reisimisel (raudteepassidest lähemalt allpool).

Jaapanis on kasutusel terve hulk rongiühenduste kategooriaid, mida kasutavad nii JR kui ka muud liinid. Standardrööpmega shinkansen liinidest juba rääkisime. Kasutusel on veel järgmised, kitsast rööpalaiust kasutavad, kategooriad:

  • Eri-ekspressrong (limited express, tokkyu) – kalleim ja enamasti kiireim kategooria. Tihti on neis rongides mitu salongiklassi ning kohati on kõik istmed broneeringuga. Mõeldud linnade vahelisteks sõitudeks, peatub enamasti vaid suurimates jaamades.
  • Ekspressrong (express, kyuukou) – ekspressrong, mis peatub tihemini kui eri-ekspress, kuid harvemini kui järgmised kaks kategooriat. Nendel rongidel võib olla mitu salongiklassi, kuid tavaklassi istmed pole enamasti broneeritud. Piletihind broneerimata istmel on sama, mis aeglasematel rongidel. Kasutusel linnastusisestel liinidel aga ka linnade vahel.
  • Kiirrong (rapid, kaisou) – segadusseajava nimega kategooria, mis peatub tihemini ja on seega aeglasem, kui ekspressrong. Enamasti kasutusel linnasisestel liinidel, aga ka linnade vahel sama linnastu sees.
  • Kohalik rong (local, futsuu) – aeglaseim rongikategooria. Peatub enamasti igas liinil olevas peatuses. Pikemad liinid võivad olla jagatud mitme kohaliku rongi vahel, kontrolli enne rongi astumist üle lõpp-peatus. Enamasti ainult tavaklass ning broneeringuta istmed.

Jaapan.eu lehel kasutame nende nelja kategooria kohta ühisnimetust tavarong. JR raudteepass katab kõik JR gruppi kuuluvate operaatorite tavarongide sõidud.

Eraliinid

Lisaks JR grupile on Jaapanis veel terve hulk väiksemaid eraoperaatoreid. Need on enamasti piirkondlikud ning võivad kohati pakkuda mugavamaid ühendusi, kui JR. Sellesse kategooriasse lähevad pea kõik metrooliinid. Paljudel erafirmadel on oma raudteepassid, ning mõned JR piirkondlikud passid sisaldavad ka mõningaid eraliine kuid üleriigiline JR pass neid enamasti ei kata.

Kasulikku

Google Maps – tuntud veebipõhine kaardirakendus annab suhteliselt täpse hinnangu rongide väljumisaegade, sõidule kuluva aja ja läbitavate jaamade kohta. Kasutatav nutitelefoni rakendusena või veebis (https://www.google.ee/maps/).

Hyperdia – Jaapani ühistranspordisüsteemi (eriti rongide) interaktiivne veebiteenus, mis sisaldab täpset infot hindade ja graafikute kohta. Saadaval nutitelefoni rakendusena või veebis (http://www.hyperdia.com/en/). Kuna Hyperdia vajab täpseid jaamanimesid, soovitame neid kontrollida Google Maps kaudu.

Lennud

Sarnaselt USAle on Jaapanis väga arenenud siseriiklik lennundus. Lennud toimuvad pea kõigi prefektuuride pealinnade vahel kas otse või läbi suuremate sõlmlennujaamade. Jaapani teeninduskultuuri tõttu on ka odavlennufirmade lennukid puhtad ja teenindus meeldiv. Sarnaselt Euroopa odavlennufirmadele võib pileti hind sõltuda lisamugavustest (äraantav pagas, toitlustus, kõrgem mugavusklass, eelisjärjekorras teenindus jne.).

Lennukite eelis rongiliikluse ees tuleb esile just pikemate vahemaade puhul. Nagu eelpool mainitud, sõltuvad rongipiletite hinnad Jaapanis otseselt sõidetavast vahemaast, samas kui lendude puhul pole see seos nii nähtav. Nii võib piisavalt pika reisi korral lennuk olla rongisõidust oluliselt odavam. Konkurentsivõimelised hinnad ja kiirus teevad siseriiklikest parima valiku Jaapani kaugematese nurkadesse jõudmiseks ning muudavad Tokyost algaval reisil mugavaks nii Hokkaidole kui Okinawale jõudmise. Pea kõigil siseriiklikel lennufirmadel on inglisekeelsed veebileheküljed, mille kaudu on broneeringute tegemine kiire ja lihtne.

Siseriiklikke lende teenindavad Jaapanis mitu lennufirmat (välja toodud mõned suuremad):

Lisaks ülal toodule võite agregaatorlehekülgede (momondo, skyscanner jne.) kaudu leida mitme teise kohaliku operaatori lende.

Kiirteebussid

Kiirteebussid on arvestatav alternatiiv rongidele ja lennukitele. Paljudel populaarsematel liinidel on mitu väljumist päevas ning hinnad oluliselt soodsamad, kui shinkansen kiirrongidel. Maanteebusside pikemat sõiduaega aitab mõnevõrra kompenseerida ööliinide olemasolu, mis tihti on ka varaseim võimalus kuhugi jõuda (varaseimad linnade vahelised rongid jõuavad sihtkohta tavaliselt kella kaheksaks hommikul). Üleööliinid väljuvad pärastlõunal või õhtul ning jõuavad sihtkohta tavaliselt enne keskpäeva.
Kiirteebusside mugavustasemed ja hinnad võivad liini lõikes väga palju erineda, kuid vähemalt üleööbussides soovitame valida kõrgem mugavustase, mis võib oluliselt parandada bussis magatava une kvaliteeti.

Välisturistidele teeb kiirteebusside kasutamise väga mugavaks Willer Express, kelle inglisekeelne veebilehekülg (willerexpress.com/en/) muudab liinide otsimise ning piletite broneerimise väga mugavaks.

Bussisõitu broneerides tasub tähele panna nii väljumisel, saabumisel kui sõidu ajal tehtavaid peatuseid. Willer Expressi kodulehel on olemas peatuste asukohtade kirjeldused ja kaardid. Bussijaamades ja nende ümbruses on tihti suur hulk peatuseid. Veendu, et tead peatuse täpset asukohta enne kui bussile kiirustad.
Paljudes Jaapani kiirteebussides puudub tualett. Selle asemel peatuvad paljud bussid mõnes kiirtee-teeninduspunktis (pikematel liinidel isegi mitmes), kus on tihti olemas kauplus, söögikohad ja tualett. Maanteepeatuses bussist väljudes jäta meelde bussi välimus, liininumber, numbrimärk ja asukoht parklas, et kindlasti õige bussi peale tagasi jõuaksid.

Autorent

Jaapanis on asustustihedus suur ning linnades seetõttu parklakohad üsna kallid. Koos tänavatel tihti esinevate ummikute ja kvaliteetse rongiliiklusega on see loonud olukorra, kus paljudel jaapanlastel oma autot polegi. Seetõttu on autode rentimine kohalike seas levinud. Rendifirmasid on mitmeid, autode valik on lai ja hinnad suhteliselt mõistlikud. Tuleb ka meeles pidada, et Jaapani liiklus on vasakpoolne.

Eestist pärit reisijatele teeb autode rentimise raskeks asjaolu, et Eestis väljastatud rahvusvaheline juhiluba Jaapanis ei kehti. Jaapanis saab kuni 12 kuu jooksul kasutada 1949. aasta Genfi konventsiooniga liitunud riikides väljastatud rahvusvahelisi juhilube. Eesti lähiriikidest kuuluvad nende hulka Soome, Rootsi ja Läti.

Alates 2018. aasta aprillist saab Eestis väljastatud juhilube (tavalisi, mitte rahvusvahelisi) Jaapanis kasutada. Selleks peab Jaapanisse saabudes minema JAF (Japan Automobile Federation) kontorisse ning paluma juhiloa tõlget. Tõlke maksumus on 3000 jeeni ning see vormistatakse tavaliselt sama päeva jooksul. Juhiluba koos tõlkega saab kasutada 12 kuud. Jaapanis pikemalt viibijad peavad soovi korral Eesti juhiloa vahetama Jaapani juhiloa vastu.

Lisainfo JAF kodulehel (inglise keeles).

Praamid

Jaapani saarte vahel liikumiseks on inimesed aastatuhandeid kasutanud laevaühendusi. Vaid viimase pooleteistsaja aasta jooksul on põhisaarte vahele rajatud sildu ja tunneleid. Viimane põhisaari ühendav tunnel, Hokkaido ja Honshu vahel asuv Seikani tunnel, avati 1988. aastal. Püsiühenduste loomine on muutnud praamid teisejärguliseks, kuid need pakuvad siiani (aeglasemat kuid ehk põnevamat ja vahest odavamat) alternatiivi rongi- ja lennuühendustele.

Populaarsemad praamiliinid Jaapanis:

  • Tsugaru väina praamid Hakodate ja Aomori vahel
  • Okinawa liinid Kagoshima ja Naha vahel (peatuvad ka mitmel väikesaarel)
  • Seto sisemere liinid Honshu, Shikoku ja Kyushu vahel

Lisaks mainitud liinidele teenindavad praamid ka mitut pikemat pikemat liini ida- või länerannikul.

Praamipiletite broneerimine on tihti keeruline, kuna seda tuleb enamasti teha telefoni teel ning jaapani keeles. Inglisekeelset alternatiivi mõningate liinide jaoks pakub rahvusvaheline praamibroneeringute lehekülg AFerry (https://www.aferry.com/). Broneeringuid on võimalik teha ka praamifirmade kontorites või sadamates, kus saab ehk hakkama ka vähema keeleoskusega.

Rahvusvahelised praamiliinid ühendavad Jaapanit Lõuna-Korea (Fukuoka-Busan praamiliin) ja Venemaaga (Sakaiminato-Donghae-Vladivostok liin).

Praamid teenindavad ka lühikesi liine. JR opereeritav Miyajima praam.

Linnasisene transport

Rong ja metroo

Jaapani suurlinnades on põhiliseks ühistranspordivahendks maa peal või all sõitvad rongid. Linnasiseseid rongi- ja metrooliine opereerivad enamasti erafirmad ning JR pass neil liinidel ei kehti. Sellele reeglile on muidugi ka hulk erandeid (JR opereeritavad liinid Tokyos, kaasa arvatud ülipopulaarne Yamanote ringliin). Raudteepassi kasutades kontrolli enne rongile asumist, kas sinu pass katab antud rongisõidu. Seda saad kontrollida liinikaartidelt, jaamapersonalilt või Hyperdia veebilehelt (http://www.hyperdia.com/en/).

Linnasisestel liinidel on mugav kasutada viipekaarte, kuna siis toimub kogu piletiarvestus automaatselt ning sina pead muretsema vaid kaardisaldo pärast (viipekaartidest lähemalt allpool).

Linnasiseste eraliinide kasutamisel tasub tähele panna jaamade nimesid. Tihtipeale väljuvad eraliinide rongid JR jaamade lähedal asuvatest eraldi jaamadest. Näiteks on JR Nagoya jaama ja Meitetsu Nagoya jaama vahel 350 meetrit ja suur ristmik. Jaamade nimed võivad olla segadusseajavalt sarnased, kuid ümberistumiseks kulub oluliselt rohkem aega kui ühelt perroonit teisele minek.

Linnaliinibussid

Linnaliinibussid on Jaapani suuremates linnades tihti metroo järel teiseses rollis. Väikelinnades, kus ainult üks või kaks rongijaama, täidavad bussid suuremat rolli. Kahjuks on paljude bussiliinide kasutamine välisturistidele keeruline, kuna bussipeatustes pole liinide kaarte ning sõidugraafikuid levinud transpordirakendustest ei leia. Kui oled siiski otsustanud bussisõidu kasuks ning alg- ja sihtpeatuse leidnud, siis pane tähele järgmist:

  • Bussi sisenetakse tagumisest uksest (bussidel on enamasti vaid kaks ust).
  • Sisenedes otsi ukse lähedalt piletimasin või (kui kasutad viipekaarti) viipevalidaator. Võta piletimasinast pilet või registreeri sisenemine validaatoriga.
  • Bussi eesotsas asub tabloo, kus kuvatakse peatuste numbreid ning piletihinda, kui peaksid järgmises peatuses väljuma. Otsi oma piletilt peatuse number, et näha oma sõidu maksumust.
  • Väljaspool suurlinnu ja populaarsemaid turismisihtkohti on busside peatuseteadustused ja tablood enamasti vaid jaapanikeelsed.
  • Järgmises peatuses väljumiseks vajuta kindlasti nuppu, kuna vastasel korral ei pruugi buss peatuda.
  • Täpse raha puudumisel kasuta bussijuhi juures asuvat vahetusmasinat. Tasub tähele panna, et suurel osal vahetusmasinatest on suurimaks vahetatavaks sularahatäheks 1000- või 2000-jeenine.
  • Väljumisel pane oma pilet ja täpne piletiraha bussijuhi juures asuvasse karpi. Viipekaardi kasutamisel registreeri väljumine bussi eesotsas asuva validaatori juures.

Osa bussiliine (näiteks Kyoto ja Tokyo kesklinnas) on fikseeritud piletihinnaga ning osal neist toimub sisenemine esiuksest. Sellistes bussides tuleb piletiraha maksta sisenemisel.

Takso

Pea kõigis Jaapani linnades, ka väiksemates, leidub mõni taksoteenuse pakkuja. Sarnaselt Eestile on ka Jaapanis mõistlik taksot kasutada siis, kui kuhugi juba veidi kiire või tarvis liigelda suure pagasiga. Takso kasutamiseks on kaks põhilist võimalust: takso tellimine telefoni teel või taksopeatusest. Esimese variandi puhul pead teadma nii kohalike taksofirmade numbreid, kui ka piisavalt jaapani keelt, et sohver õigesse kohta juhatada. Hotellis või võõrastemajas võib alati paluda administraatoril sulle takso kutsuda. Taksopeatuse kasutamisel piisab enamasti vaid asukoha aadressi teadmisest (soovituslikult paberilehele välja kirjutatult). Taksopeatused leiab lennujaamade, bussijaamade ja suuremate rongijaamade ümbrusest, kuid ka ööelu- ja turismisihtkohtade lähedalt.

Nagu Eestiski, on taksodes sõidualustustasu, mille eest saad ka mingi maa (1-2 kilomeetrit) sõita. Selle täitumisel läheb käima distantsipõhine tariif, mida arvestatakse vahest kummaliste vahemaade tagant (näiteks 578 meetrit). Ummikutes seistes kehtib ajatariif. Taksojuhid ja taksomeetrid on üldiselt usaldusväärsed ning peale asukoha täpsustamist võib taksojuhilt ka hinnangulist maksumust küsida. Taksode kasutamisel tuleb tähele panna mõnda etiketireeglit:

  • Ära ava ega sulge ise takso uksi  ega pagasiluuki. Ustel on enamasti puldist juhitavad sulgurid ning ukse ise avamine-sulgemine võib neid kahjustada.
  • Taksopeatuses oota järjekorras või selle puudumisel mine esimese takso juurde. Erinevalt Eestist ei saa sa taksot ise valida vaid istuda tuleb taksosse mis on kõige kauem oodanud.
Jaapanis kasutatakse taksodena vaid paari, omavahel väga sarnast, automudelit.

Kuidas transpordikuludelt säästa?

Sõiduajad ja -hinnad

Allpool on tabelkujul toodud Tokyo ja erinevate Jaapani linnade vahelised sõiduajad ja -maksumused.

Vaikimisi on hinnad ja sõiduajad Tokyo jaamast või mõnest lähedal asuvalt rongijaamast. Erijuhud on tabelite all kommenteeritud.

Kõikide hindade aluseks võetud 3. aprill 2018 või lähim võimalik kuupäev.

Maanteebusside hinnad on võetud madalaima saadaoleva mugavustaseme järgi. Üleööbusside ja kõrgemate mugavustasemete puhul võivad hind ja sõiduaeg märkimisväärselt erineda siin kuvatust. Pikkadel liinidel, kus sõiduaeg on üle 6 tunni, soovitame kasutada üleööbussi. Sellisel juhul on lahter märgitud lillakalt ning kuvatud on odavaim üleööbussi hind.

Lendude puhul on märgitud ühe suuna hind Google Flights järgi. Kuvatakse “Parimad lennud (Best flights)” kategooria keskmist hinda 01.02.2018 seisuga.
NB!  Lennukipiletite hinnad võivad vastavalt lennu kuupäevale ja ostmise olla väga erinevad.

Kui lahtri sisuks on “-”, siis puudub Tokyo ja sihtkoha vahel vastavat transpordimoodust kasutades mõistlik ühendus. Enamasti tähistab see kas liini puudumist või üle 24 tunni pikkust sõiduaega.

Lõunasuund (Tokaido, San'yo)

NagoyaKyotoOsakaHiroshima
Shinkansen~11000 jeeni
~2 tundi
~14000 jeeni
~2 tundi 40 minutit
~14500 jeeni
~3 tundi
~19000 jeeni
~4 tundi 40 minutit
Tavarong~8200 jeeni
~6 tundi
~10000 jeeni
~8 tundi
~11000 jeeni
~8 tundi 30 minutit
~22000 jeeni
~14 tundi 15 minutit
Lennuk~7000 jeeni
~1 tund
~5500 jeeni
~1 tund 30 minutit*
~5500 jeeni
~1 tund 30 minutit
~10000 jeeni
~1 tund 30 minutit
Maanteebuss~3200 jeeni
~6 tundi
~5000 jeeni
~10 tundi
~5000 jeeni
~11 tundi
~7000 jeeni
~13 tundi
* Kyotos puudub lennujaam. Osaka läheduse tõttu Kyotole on kasutatud Tokyo-Osaka lennu andmeid.

Lõunasuund (Kyushu, Shikoku)

Hakata (Fukuoka)KumamotoKagoshimaNagasakiMatsuyama
Shinkansen~22500 jeeni
~5 tundi 45 minutit
~27000 jeeni
~6 tundi 40 minutit
~30000 jeeni
~7 tundi 30 minutit
-
-
Tavarong-(Hakatast)*
~2200 jeeni
~2 tundi

(Hakatast)*
~7 tundi 30 minutit
~6400 jeeni
(Hakatast)*
~5000 jeeni**
~2 tundi**

(Okayamast)*
~7000 jeeni****
~2 tundi 40 minutit****
Lennuk~8000 jeeni
~2 tundi

~11000 jeeni
~1 tund 45 minutit
~9500 jeeni
~2 tundi

~12000 jeeni
~2 tundi

~9500 jeeni
~1 tund 30 minutit
Maanteebuss(Hakatast)*
~2500 jeeni***
~2 tundi 30 minutit***


~5000 jeeni
~10 tundi
(Hakatast)*
~4000 jeeni***
~4 tundi 20 minutit***

(Hakatast)*
~2500 jeeni***
~2 tundi 50 minutit***

~11000 jeeni
~12 tundi
*Osa liine on antud algusega mujalt kui Tokyost. See tähendab, et Tokyo ja sihtkoha vahel puudub mõistlik otseühendus, kuid mõnes teises otseühendusega linnas ümber istudes on võimalik sihtkohti külastada. Tokyo ja ümberistumiskoha vahelise reisi maksumus ja ajakulu vaata üle vastava linna tabelikirjest.

**Hakatast Nagasakisse sõites on tabelis toodud ekspressrongi “Kamome” hind ja sõiduaeg. Kasutades vaid kohalike liine on hind ~3000 jeeni ning sõiduaeg ~4 tundi.

***Kyushul asuvate linnade (Hakata, Kumamoto, Kagoshima, Nagasaki) linnade vahelisi bussibroneeringuid ei saa Willer Express kaudu teha. Kasutada võib @Bus veebilehekülge (http://www.atbus-de.com.e.jo.hp.transer.com/) või teha broneering kohalikus bussijaamas.

****Rongiga Matsuyamasse sõites tuleb teha ümberistumine Okayamas. Tokyost Okayamasse on võimalik saada shinkanseniga ( ~17000 jeeni; ~4 tundi), tavarongidega (~10000 jeeni; ~11 tundi) või üleöörongiga Sunrise Izumo (~14500 jeeni; ~8 tundi 30 minutit; väljub Tokyost 22:00 paiku)

Põhjasuund

SendaiAomoriSapporo
Shinkansen~11000 jeeni
~2 tundi
~27000 jeeni
~6 tundi 40 minutit
-
Tavarong~6000 jeeni
~6 tundi 30 minutit
~15000 jeeni
~15 tundi


(Hakodatest)*
~9000 jeeni
~3 tundi 30 minutit

Lennuk~8000 jeeni**
~1 tund 20 minutit**


~13500 jeeni**
~1 tund 20 minutit**

~6000 jeeni
~1 tund 45 minutit


Maanteebuss~4000 jeeni
~6 tundi 30 minutit
~5500 jeeni
~11 tundi
-
*Sapporol puudub Hakodatega ülikiirrongiühendus ning Hakodatel puudub Tokyoga tavarongiühendus. Tokyo-Hakodate läbimine shinkansen rongiga (~23000 jeeni; ~4 tundi 20 minutit) ning seejärel ümberistumine Hakodate-Sapporo eri-ekspressrongile/kohalikule rongile on ainuke võimalus Tokyost Sapporosse rongiga saada. Kohalike rongidega on Hakodate-Sapporo aeganõudev (~6 tundi; ~5000 jeeni) ja ooteajad võivad olla pikad.

**Sendai ja Aomori suunal on reisijaid ja konkurentsi vähem, mistõttu on lennukipiletid suhteliselt kallid ning lennud toimuvad vaid mõned korrad päevas.

Läänesuund

NaganoNiigataKanazawa
Shinkansen~8500 jeeni
~1 tund 40 minutit
~11000 jeeni
~2 tundi 10 minutit
~14500 jeeni
~3 tundi
Tavarong~10000 jeeni*
~4 tundi 20 minutit*
~5500 jeeni
~7 tundi
~15000 jeeni
~10 tundi
Lennuk-~6500 jeeni
~1 tund 5 minutit
~7500 jeeni**
~1 tund**
Maanteebuss~2500 jeeni
~4 tundi 30 minutit
~3500 jeeni
~6 tundi 30 minutit

~5000 jeeni
~9 tundi 45 minutit
*Märgitud hind ja ajakulu kehtivad ekspressrongide kasutamisel. Kohalike rongidega on hind ~5000 jeeni ja ajakulu ~6 tundi.

**Kanazawas puudub lennujaam, mistõttu märgitud on lähimasse, Komatsu lennujaama lendamise hind ja ajakulu. Komatsu ja Kanazawa vahel saab kasutada kohalikku rongi (~500 jeeni; ~35 minutit) või ekspressrongi (~2000 jeeni; ~20 minutit).

Tokyo ümbrus

YokohamaNikkoKamakuraHakoneFuji
Shinkansen~3000 jeeni
~20 minutit
----
Tavarong~500 jeeni
~30 minutit
(Utsunomiyast)*
~800 jeeni
~45 minutit
(Tokyost)**
~2700 jeeni
~2 tundi
~1000 jeeni
~1 tund
(Odawarast)***
~300 jeeni
~15 minutit
(Tokyost)****
~2000 jeeni
~1 tund 30 minutit
~3000 jeeni
~3 tundi
Buss-
-

-
~2000 jeeni
~3 tundi
~2000 jeeni
~2 tundi
*Raudteepassi (JR Pass) kasutamisel on mõistlik Nikkosse sõita läbi Utsunomiya, kuhu saab shinkansen-rongiga (~5000 jeeni; 50 minutit) või tavarongiga (~2000 jeeni; ~1 tund 50 minutit).

**Siin toodud otseühenduse hind ja ajakulu on Tobu eraliini ekspressrongi “Kegon” kasutades. Kuna tegemist eraliiniga, ei lange see enamlevinud raudteepasside (JR Pass, JR East Pass) alla. Raudteepassi kasutajatel on mõistlikum valida Utsunomiyas ümberistumisega sõit.

***Hakone lähiümbruses puuduvad JR liinid, seega tuleb Odawarast alates kasutada erafirma Odakyu ronge, mida JR pass ei kata. Odawarasse saab shinkansen-rongiga (~4000 jeeni; 35 minutit) või tavarongiga (~1500 jeeni; ~1 tund 20 minutit).

****Tokyost Hakonesse on võimalik ilma ümber istumata saada erafirma Odakyu ronge kasutades. Tabelis on toodud eri-ekspressrongi “Hakone” maksumus ja ajakulu. Odakyu tavaronge kasutades on maksumus ~1200 jeeni ning ajakulu ~2 tundi.

Raudteepassid

Ülalpool on mitmes kohas mainitud raudteepasse. Raudteepasside näol on tegemist sooduspiletitega, mis pakuvad mingi aja jooksul teatud liinidel mingi arvu või piiramata arvu sõite. JR grupil ja muudel rongioperaatoritel on suur hulk erinevaid raudteepasse, kuid tuntuim neist on üleriigiline JR pass.

JR pass

Tegemist on suurima katvusega raudteepassiga Jaapanis. JR pass katab kõikide JR grupi liinide tavarongide tavaklassi sõidud, kaasa arvatud istmebroneeringud. Kõrgemas mugavusklassis (Green Class, Gran Class) sõitmiseks tuleb osta lisapilet. Lisaks sellele katab JR pass pea kõigi shinkansen liinide tavaklassi sõidud (kaasa arvatud istmebroneeringud). Erandiks on siin “Nozomi” ja “Mizuho” sõidud vastavalt Tokyo-Osaka ning Osaka-Kagoshima liinidel.

Kõrgema mugavusklassi vastu huvi tundjatel tasub kaaluda ka Green Class kattega raudteepassi variandi valimist.

JR pass on suhteliselt kallis – 14 päevane tavapass maksab ligikaudu 350 eurot – kuid vaadates pikemate rongisõitude hindu on näha, et rohkem ringi liikudes teenib see end kiirelt tasa.

JR passi kasutada soovides tuleb arvestada teatud reeglitega:

  • Raudteepassi vautšer tuleb tellida enne Jaapanisse minekut. Jaapanis seda ei müüda.
  • Raudteepassi vautšerit vahetatakse passi vastu suuremate raudteejaamade piletilettides või infopunktides.
  • Raudteepassi saab kasutada vaid viisavabalt või lühiajalise (kuni 90 päeva) turismiviisaga reisija, kelle passis on immigratsioonikleeps märkega “Temporary Visitor”. Muu immigratsioonikategooriaga reisijatele keeldudakse vahetuspunktis passi väljastamast.
  • Vahetuspunktis märgitakse passile aktiveerimiskuupäev, millest hakkab jooksma passi kehtivusaeg. Aktiveerimiskuupäeva hiljem muuta ei saa.
  • Istmebroneeringuid on passiga tasuta, kuid need tuleb broneeritud istmete kasutamiseks teha enne rongile minekut. Broneeringuid saab teha piletilettides.
  • Perroonile pääsemiseks tuleb passi jaamapersonalile näidata. Pass ei toimi automaatväravatega.
  • Pass on personaalne ning kehtib koos isikut tõendava dokumendiga.
  • Ka JR grupi ronge kasutades võib esineda väikseid lisatasusid, kui JR rongid kasutavad eraliinide raudteid. Seda lisatasu saab maksta rongis või jaamas.

Passi saab osta 7, 14 või 21-päevase kehtivusega. JR passi vahendavad mitmed pakkujad. Üks tuntumaid vahendajaid Euroopas on Japan experience (veebileht: https://www.japan-rail-pass.co.uk/)

Seishun 18 Kippu

Sooduspilet, mille nimi viitab noortele (tõlkes “Noorus 18 pilet”), kuid mida võivad kasutada kõik reisijad sõltumata vanusest. Küll aga nõuab Seishun 18 Kippu kasutamine nooruslikku vaimu ja seiklushimu. Erinevalt ülal mainitud JR raudteepassist kehtib see vaid kahe aeglaseima tavarongi kategooriaga (kiirrongid (rapid) ja kohalikud rongid (local)). Hästi planeeritud reisi puhul pakub Seishun 18 Kippu tavalise raudteepassi ees kolme eelist: selle viiepäevane kasutusperiood ei pea olema järjestikku, seda saab inimeste vahel jagada ning seda saavad kasutada ka Jaapani kodanikud või pikaajalise viisaga külastajad.

Seishun 18 Kippu saab osta vaid teatud perioodidel kevadel ja suvel ja talvel. Need perioodid langevad suhteliselt lõdvalt kokku Jaapani kooliaasta vaheaegadega.

Kuna pilet katab vaid aeglaseid tavaronge, siis tuleb sihtkohtade vahel liikumiseks arvestada oluliselt rohkem aega ning teha suur hulk ümberistumisi. Samas pakub see võimaluse sõita liinidel, kuhu tavaturistil asja pole ning näha Jaapani igapäevaelu palju rahulikuma tempoga.

Hinnatundlikul reisijal tasub kaaluda Seishun 18 Kippu kombinerimist maanteebusside ja odavlendudega, et näha Jaapanit soodsamalt, kui isegi JR pass seda võimaldaks.

Seishun 18 Kippu koos kasutustemplitega (Wikimedia Commons)

 

JR regionaalsed passid

JR grupi tütarfirmadel on saadaval ka soodsamad ning piiratud alal toimivad regionaalpassid. Need on enamasti lühema kehtivusajaga (1-7 päeva) ning katavad vaid osa JR raudteevõrgustikust. Passi piiridest välja sõitmisel tuleb täiendav piletihind juurde maksta. Kuna JR grupi firmad on jagatud Jaapani piirkondade ja mitte turistisõbralikkuse järgi, siis kahjuks pole ühtegi regionaalset passi, mis kataks nii Tokyo, kui Kyoto-Osaka alad.

Mitmel regionaalsel passil on ülerigilise JR passi ees üks eelis: need lubavad kasutada ka kohalike eraliinide ronge. Kui reisil on plaanis püsida pigem ühes-kahes piirkonnas pikemalt, siis tasub regionaalsete passide kasutamist kaaluda.

Eraliinide passid

Lisaks JR regionaalsetele passidele pakuvad oma passe ka mitmed eraliinid. Need katavad enamasti veel väiksema ala või mõned konkreetsed liinid (näiteks Tobu Nikko pass, mis kehtib Tokyo-Nikko-Tokyo liinil ja Nikkos koha peal). Nikko ja Hakone külastamisel võivad vastavad eraliinide passid olla mugavaim variant reisimiseks.

Kasulikku

JR raudteepassi tasuvuskalkulaator (inglise keeles): https://www.japan-guide.com/railpass/

Nimekiri Jaapani raudteepassidest koos lisainfoga (inglise keeles): https://www.japan-guide.com/e/e2357.html

Bussipassid

Erinevad bussioperaatorid pakuvad tervet hulka bussipasse, mis kehtivad kas ühes linnas, linnastu sees, mõned Jaapani piirkonnas või lausa üle terve riigi. Mitmed ülal välja toodud regionaalsed passid katavad ka bussiliine. Lisaks nendele regionaalsetele bussidele on veel neli tuntumat bussipassi:

  • Japan Bus Pass võimaldab kehtivusperioodi jooksul kasutada kõiki Willer Expressi kiirteebusse ning on üks odavamaid variante üle kogu Jaapani reisimiseks.
  • Tohoku Highway Bus Ticket võimaldab soodsalt avastaa Tokyost põhja poole jääva Tohoku piirkonna kaunist loodust.
  • Shoryudo Highway Bus Ticket on üks soodsamaid variante Jaapani mägise keskosa uudistamiseks, ühendades idarannikul asuvat Nagoyat, mägede keskel asuvat taliolümpialinna Naganot ning läänerannikul asuvat Kanazawat. Muidugi võib külastada ka mitmeid väiksemaid ja vähemtuntud sihtkohti nende suurte linnade vahele jääval alal.
  • Sun Q Pass kehtib olenevalt versioonist kas Kyushu saare põhjaosas või kogu saarel. See võimaldab muretult külastada nii Kyushu rikka ajalooga linnu (Kumamoto, Nagasaki jne.) kui ka paljusid looduskauneid sihtkohti.

Lisainfo kiirteebusside ja bussipasside kohta (inglise keeles): https://www.japan-guide.com/e/e2366.html

Viipekaardid

Viipekaardid (IC card)  on Jaapanis kasutusel olnud juba ligi 20 aastat. Neid saab kasutada rongijaamade automaatväravates, paljudes bussides ja trammides aga näiteks ka joogiautomaatides tasumiseks. Laetavad viipekaardid muudavad ühistranspordi kasutamise mugavaks ja kiiremaks, kuna muretsemapeab vaid kaardisaldo pärast. Ära jääb tabelitest õigete piletihindade leidmine ja siis vastavate piletite ostmine. Tueb vaid sisenedes ja väljudes sõit registreerida ning ongi kõik.

Viipekaarte saab osta pea kõigist suurematest jaamadest ning vastavalt asukohale müüakse üle Jaapani kümmet levinumat viipekaarti:

  • Kitaca – Sapporo ümbrus
  • Suica – Tokyo, Sendai ja Niigata
  • Pasmo – Tokyo, Sendai ja Niigata
  • Toica – Nagoya ja Shizuoka
  • Manaca – Nagoya ja Shizuoka
  • Icoca – Osaka, Kyoto, Okayama, Hiroshima
  • PiTaPa – Osaka, Kyoto, Okayama, Hiroshima
  • Nimoca – Fukuoka, Nagasaki, Kumamoto, Kagoshima
  • Hayaken – Fukuoka, Nagasaki, Kumamoto, Kagoshima
  • Sugoca – Fukuoka, Nagasaki, Kumamoto, Kagoshima

Alates 2013. aastast on kõik suuremad viipekaardid peaaegu täielikult ühilduvad, nii et üht kaarti saab kasutada kõigi teiste kaartide kasutusalas. Seega soovitame mugavuse huvides osta kaart juba lennujaamast. Naritas või Hanedas maandudes on saadaval Suica ja Pasmo, Chubu lennujaamas Toica ja Manaca ning Kansai lennujaamas Icoca või PiTaPa.

Viipekaarte kasutades tuleb silmas pidada mõnda reeglit:

  • Viipekaardid ei toimi tihi maapiirkondades. Viipekaarti saab kasutada ainult siis, kui algusjaam ja sihtkoht on mõlemad kaardi kasutuspiirkonnas.
  • Shinkansen rongides ei saa viipekaarte kasutada (alates 30.09.2017 on sellele erand, kuid selle kasutamine on välismaalastele mõnevõrra tülikas)
  • Viipekaarte ei saa kasutada kiirteebussides.
  • Osa liine kasutades tuleb osta lisapilet/istmebroneering, mille eest tuleb tasuda sularahas.
  • Kaarte saab osta ja laadida vastavates kaardiautomaatides ning piletilettides.
  • Automaatvärava kasutamine kuvab kaardisaldo ning väljumisel ka piletihinna. Kaardisaldot ja kasutusajalugu saab kontrollida ka kaardiautomaatidest.
  • Viipekaarti ostmisel on maksumus 2000 jeeni. Sellest 1500 jeeni on esialgne kaardisaldo ning 500 jeeni on deposiit. Kaardi tagastamisel ostupiirkonna rongijaamas tagastatakse ka deposiit.