Jaapani käibemaksutõus

Viimati tõusis käibemaks Jaapanis 2014. aastal, kui viieprotsendine maks asendus kaheksaprotsendisega. Kuna tõus toimus järsult ning selle mahendamiseks polnud meetmeid ette nähtud, langesid tarbijakulutused oluliselt. Samasuguse šoki vältimiseks on järgmist tõusu juba kaks korda edasi lükatud.

Eelmise aasta oktoobris kinnitas Jaapani peaminister Shinzō Abe käibemaksu muudatuse. Alates 2019. aasta oktoobrist tõuseb käibemaks Jaapanis 8% pealt 10% peale. Kuid jaapanlasetele omaselt ei ole asi nii selge, kui esialgu paista võiks. Tähelepanu tasub pöörata allpool toodud reeglitele ja eranditele.

Toitlustusasutused

Üks olulisemaid erandeid tuleva maksumuudatuse juures on toidukaupade soodustus. Nimelt rakendub 10% käibemaks vaid toitlustusasutustes, kus kliendid söövad koha peal. Üldiselt võib öelda, et supermarketist söögikraami ostes on käibemaks ka edaspidi 8%, kuid restoranis süües tõuseb kümne protsendini. Natuke keerulisem on olukord toidukohtades, kus kliendile pakutakse võimalust nii kohapeal süüa, kui ka toit kaasa haarata. Sellises olukorras sõltub maksumäär kliendi valikust, nii et hindadega tutvudes tuleb olla tähelepanelik ning teenindajale selgelt väljendada, kas sööte koha peal või mujal.

Kasuks võivad tulla järgmised väljendid:
  Ten-nai  – kasutatakse kohapeal söömise soovi väljendamiseks
  Omochikaeri – kasutatakse toidu kaasa võtmise soovi väljendamiseks

Tähele tasub panna, et ka minikaupluses võib toidukraami hind kliendi valikust sõltuda, kuna tihti on neis kauplustes paar tooli ja lauakene koha peal söömiseks.

Palju see maksab?

Eestimaalasi võib segadusse ajada letis muutuv hind. Nimelt pole kuskil rangelt määratud, kas poed peavad hindu kuvama käibemaksuga või mitte. Paljudes poodides ja toitlustusasutustes on maks juba kuvatava hinna sees, kuid tihti mitte. Tähele tasub panna, kas hinnasildil on märgitud mitu hinda. Sellisel juhul on kallim hind tavaliselt koos käibemaksuga. Kui te pole kindlad, arvestage alati hinnale 8% (2019. aasta oktoobrist 10%) juurde.

Jaapani või Hiina kirjamärkidega tuttavatele külastajatele (või neile, kellele meeldivad piltmõistatused) võivad abiks olla järgmised hinnasiltidel esinevad väljendid:
  税込 zeikomi – (käibe)maks hinnas
  税別 zeibetsu – (käibe)maks eraldi

Eelpool mainitud punktidele tähelepanu pöörates saate vältida kassas ebameeldiva üllatuse osaliseks saamist.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga